Sal07Mar20:30Seçme*AuditionOYUN20:30 SALONKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) TAM 80 TL / ÖĞRENCİ 50 TL

blankblankblankblank

DİĞER BİLET NOKTALARI

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

Yeşim Yetin, 34 yaşında konservatuvar oyunculuk bölümü mezunu bir kadın oyuncudur. Kendi sektöründe iş bulamadığı için uzun zamandır garsonluk yapmaktadır. Hayattaki yeni rolü olan garsonluk, Yeşim’e başkalarının hayatını gözlemleme ve kendi yaşamını sorgulaması için güzel bir fırsat doğurmuştur.

Çoğunlukla Bolognese Kıymalı ve Domatesli 
Mevsim Sebzeli Noodle Dedim 
Ya Bu Aralar Ben Çok Fettucini 

Oyun, Kadıköy’de bodrum katındaki kiralık 1+1 dairesini adeta çekim stüdyosuna dönüştüren Yeşim’in, işten eve geldiği sıradan bir akşamda neler yaşadıklarını anlatır. Ancak bu akşam Yeşim, keyif yapmaya karar vermiştir. Çalıştığı kafeden aldığı şaraplar ve peynirlerle kendi ziyafet hazırlar. Öte yandan menajeri gece boyunca ona reklam, dizi ve sinema audition metinleri göndererek, kendisinden videoları çekip bir an önce illetmesini ister. 

5 kadınla birlikte siz adaya varıp kurtuluyorsunuz. Diğer kadınların rimelleri akmış, simsiyah göz altları, sizin rimeliniz waterproof olduğu için asla akmamış. Diğer kadınlara bakıyorsunuz, çok kötü gözüküyorlar. Sonra sahile vurmuş bir ayna parçasını fark ediyorsunuz. Koşup alıyorsunuz, rimeliniz akmamış. Mutlu olup, gülüyorsunuz. Anladınız değil mi? Bir rimel reklamı. Beyaz yakalılar için, her koşula dayanaklı bir rimel.’

Yeşim, saatler ilerledikçe hem kendi hayatını hem de kendiyle paralellik kurduğu, yıllarca oynamak istediği klasik eserlerdeki karakterleri oynar ve anlatır. Shakespeare, Çehov, Gogol gece boyunca eşlik eder ona. Bir kadın oyuncu olarak yaşadığı topraklarda maruz kaldığı rahatsız edici olayları ve uğradığı şiddet hikayelerini mizah diliyle anlatır. 

Çıldırıyorum şu menajerle, işi yollar bütçesini yollamaz. Her meslekte bu böyle mi? Hah, diyelim çektik reklamı. Başka işlere referans göstericeğim. Mesela iyi bir şirketin diksiyon ve iletişim dersine eğitmene adayıyım. Adamlara bunu mu göndereceğim, ‘Aç, iç, kudur.’ Ama sigorta reklamı olsun, nasıl güven veren bir izlenim. (Oynar) Fettucini Sigortaları, sizi sizden çok korur. Sizden bile korur. Sizden de. Sizi hep korur. Aman, neyse ne canım. Biz işimize bakalım. Ama bakamıyorum işte, vızır vızır aklım. Hep bir tirad oynuyorum. Şimdi de o geldi Shakespeare.’ 

Yapım: Van-Art&Co.Production 
Yazan-Yöneten: Gizem Tataroğlu Özbilir 
Oynayan: Özge Oldaç 

Reji Asistanı- Fragman: Anıl Ferzan
Sahne ve Kukla Tasarım: 
Suat Ünverdi 
Müzik Tasarım: Persenk Müzik 
Seslendirme: Coşkun Tonga
Menajer Ses: Coşkun Tonga 
Barkovizyon Video: Alican Pulat 
Fragman Taksici Performans: Hasan Oldaç 
Oyun Fotoğraf: Tarkan Taygar 
Fragman Görüntü Yönetmeni, Afiş Fotoğraf: Çağrı Çamlıca  

İzleyici Gözüyle

Tarih

7 Mart 2023 Salı 20:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

SALON

KONAK HALK SAHNESİ