Tiyatro Oyunculuk Atölyesi

Yaz Dönemi Oyunculuk Atölyeleri

A. Fiziksel Tiyatro Atölyesi  “Sahnede Bedenin İfade – Anlatım Olanakları”

Sahnede Bedenin İfade Olanakları” başlığında gerçekleştirilecek olan tiyatro atölyesi; fiziksel tiyatro pratiklerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Metin ile hareket üzerine pratikler yapılarak, katılımcıların getirdikleri metinler ve seçilen temalar üzerine kısa yapılar oluşturulur. Bu atölyede; insan bedeninin hareket analizi yapılarak anlatım olanakları araştırılıp geliştirilecektir.
Katılımcıların, atölyeye gelirken kendi seçtikleri bir metni getirmeleri gerekmektedir. Bu bir şiir, bir öykü, bir tiyatro metni ya da katılımcının kendi yazdığı bir metin olabilir.

Atölyenin İçeriği
Nefes
Isınma
Odak
Dinleme
İtki
Yaratıcı Doğaçlama
Fiziksel Tiyatro Pratikleri
Zaman ve Mekan Kullanımı
Koordinasyon
İç Ses Kurgulama
Teknik Pratikler
Oyunculuk Çalışması

Atölye Eğitmeni: Gizem Tataroğlu

Atölye Süresi: 12 saat ( Günde 4 saat üzerinden 3 gün)

Atölye Günleri: 23 – 24 -25 Ağustos

Katılım Ücreti: 200 TL 

Kimler Katılabilir?
Atölyeye, beden odaklı çalışmalarda bulunmak isteyen tüm oyuncular ve hareket ile
ilgilenen, fiziksel engeli olmayan, 18 yaş üzeri herkes katılabilir.

Katılımcılara Not:
Katılımcıların rahat ve mümkün oldukça baskısız eşofman ve tişört getirmeleri rica
edilir.

Gizem Tataroğlu

Gizem Tataroğlu, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü 2007 yılında bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2013 yılında Edip Cansever’in Çağrılmayan Yakup adlı şiirini yönetti. Gölgeler Tiyatrosu adı altında ‘Küçük Filozoflar’, ‘Gölgeler Dükkanı’ adları çocuk oyunları yazdı ve yönetti. Dot, Dip Sahne, Dönüşüm Atölyesi, Karşı Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Kalemi, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu, koreograf ve reji asistanı olarak çeşitli görev aldı.

Akademi Kenter, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Zeynep Kuyumcu, Martin Riedel, Amedee Bricollo, Studio Matejka gibi kurum ve kişilerin; oyunculuk, fiziksel tiyatro, çağdaş dans, akrobasi ve Commedia dell’ arte workshoplarına/eğitimlerinde katılımcı olarak yer almıştır. 2015 yılında beri hareket ve oyunculuk eğitimleri vermekte olan sanatçı, profesyonel oyunculara ve dansçılara yönelik, “Oda ve Bellek” başlığı altında
Fiziksel Tiyatro Atölyesi yürütmektedir.

Kurucularından olduğu VOL:5 Tiyatro’da; Tehlikeli Saplantı, Oyunbozan ve Medea The Memory (Medea Belleği) ve Hiç Kimse adlı projede oyuncu, Otel Kırık Bellek adlı projede ise yönetmen olarak görev almıştır. T.C. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı yüksek lisans programından mezundur.

FİZİKSEL TİYATRO ATÖLYESİNE BAŞVURU FORMU

B. “Şiirden Aksiyona”

Uzun zamandır solo performanslar üzerine çalışmalarını sürdüren İpek Taşdan, Şiirden Aksiyona atölyesinde oyuncunun sahnedeki tek başınalığının olanaklarını araştırmayı hedefliyor. Yedi yıldır oynamakta olduğu “Çağrılmayan Yakup” şiirindeki çalışma sürecinin izdüşümünde tasarladığı atölye altı saat sürecek. Bu süreçte yaratıcı düşünce ve yaratıcı harekete hazırlık niteliğinde ritüeller deneyimlenecek; şiirsel bir bedenin olasılığına doğru bir yürüyüşe çıkılacaktır.

Katılımcıların Edip Cansever’in Çağrılmayan Yakup şiirinden seçilen aşağıdaki bölümü ezberleyerek atölyeye katılmaları gerekmektedir.

…” Ara katta bir pencerenin önüne ancak gelebildim
Kendime bir isim düşünerek
Birden ki bir isim düşünerek kendime. Hayır, bu kimse değil
Ancak gelebildim
Aşağıda bir lunapark kımıldıyordu.
Ah kurbağalara bakmam gecikecek
Lunapark kımıldıyordu, hem öyle değil
Bu uyum korkunçtur Yakup
Bir yokluğun kımıldamaya doğru içinde
Ve sen ki böyle tanimlanırsan Yakup
Yakuup!”…

Ayrıca, katılımcıların rahat hareket edebilecekleri kıyafetlerle gelmeleri gerekmektedir. Yedek tişört ve havlu getirmeleri önerilir.

Not: Çalışmalar çıplak ayakla yapılacaktır.

Atölye Eğitmeni: İpek Taştan

Atölye Süresi: 6 saat ( 1 Gün)

Atölye Günleri: 22 Ağustos 

Atölye Saati: 14:30 – 20:30

Katılım Ücreti: Tam 120 TL / Öğrenci 100 TL  

Atölyeye katılım kontenjanı 12 kişi ile sınırlıdır.

İpek Taşdan,

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 2011 yılında mezun oldu. 2013 yılında Duende Tiyatro’yu kurdu. Sahneleyip oynadığı, “Çağrılmayan Yakup “ve “Satranç” isimli solo performansları, halen İstanbul sahnelerinde oynanmakta. Duende Atölye’de “Tekleşmiş Çokluk -Sahnede Oyuncu” solo performans atölyesinin yürütücülüğünü yapıyor ve temel oyunculuk ile konservatuara hazırlık dersleri vermeye devam ediyor.

ŞİİRDEN AKSİYONA ATÖLYESİNE BAŞVURU FORMU

Tiyatro Atölyesi

Tiyatro Atölyesi kayıtlarımız durdurulmuştur. Ekim ayında yeni dönem başlayacaktır. Ön Kayıt için formu doldurabilirsiniz.

Perdemizi hayata açıyoruz, 
Tiyatroyu ait olduğu yere… Hayatın içine taşımak için;
hayatın içinde seyreden olmakla yetinmeyip eyleyen, değişen ve değiştiren olmak için; 
deneyimli eğitmen kadrosu yönetiminde, tiyatro tutkunuzu gerçeğe dönüştürmek ve hayatla buluşturmak için;  

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde tiyatro kursları Ekim ayında başlıyor.   

8 ay sürecek çalışma dönemi boyunca Temel Oyunculuk, Ses ve Müzik, Diksiyon ve Hareket Eğitimi başlıkları üzerinden yürüyecek çalışmalarda katılımcılara temel oyunculuk eğitiminin yanı sıra kuramsal bir bakış açısı da kazandırmak hedeflenmektedir.  

Ayrıca Kurs programı boyunca katılımcılar kendi alanlarında deneyimli eğitmenlerin katılacağı ek atölyelerle birlikte zengin bir deneyim ve birikim ile buluşacaktır.

Kurs programının sonunda kursiyerlerin sahne alacağı bir oyun çalışmasına  geçilecektir.

 

TİYATRO ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Sinema Atölyeleri

Sinema atölyelerimizin kapsamını öğrenmek, detaylar hakkında bilgi almak ve ön kayıt formunu doldurmak için sayfasına gidebilir, buradan form aracılığıyla sormak istediklerinizi de iletebilirsiniz.

X