Tiyatro Oyunculuk Atölyesi

 

Doğaçlama Tiyatro Atölyesi

Özgür ve planlı doğaçlamanın temelleri aktarılacak; doğaçlama tiyatronun temel yapısı pratik olarak, doğaçlama tiyatroda “kısa form” ve “uzun form” yapısal olarak değerlendirilecek; örnekler üzerinde çalışmalarla öğrenilenler pekiştirilecek.

Başlangıç ve Dönem: 13 Ağustos 2018 – 17 Ağustos 2018
Periyod: Pazartesiden cumaya her gün, saat 10:00 – 13:00 arasında.
Atölye Sorumlusu: Sevda Çevik

 

Drama ve Öğretici Oyunlar Bağlamında Bertolt Brecht Tiyatrosu

Bertolt Brecht tiyatrosunun temel yapısı analiz edilecek; Brecht’in geliştirdiği ‘Öğretici Oyunlar teorisi’ drama bağlamında pratikteki anlamı üstünden tartışılacak; öğretici oyunların pratikteki yeri öğrenilecek; Brecht tiyatrosundan yola çıkılarak geliştirilen “Perspektif Kaydırma” bir model çalışma örneği olarak çalışılacak.

Başlangıç ve Dönem: 13 Ağustos 2018 – 17 Ağustos 2018
Periyod: Pazartesiden cumaya her gün, saat 14:00 – 17:00 arasında.
Atölye Sorumlusu: Kadir Çevik

Atölye Sorumluları

Kadir Çevik

1988 ‘de AÜ DTCF Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Oyun ve Tiyatro Pedagojisi Bölümü’nü bitirdi. 1990 – 1999 arasında Almanya’da Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Oyun ve Tiyatro Pedagojisi bölümünde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Almanya’da bulunduğu süre içinde Oyun ve Tiyatro Pedagogu olarak Türk-Alman çocuklarla çalıştı ve ayrıca oyunlar sahneledi.  2000 yılında AÜ DTCF Tiyatro Bölümü Tiyatro Tarihi ve Kuramları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2005 yılından beri DTCF Tiyatro bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı başkanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda kurucusu olduğu Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği’yle Türkiye’de ilk kez Tiyatro Sporu çalışmalarını başlatmış, doğaçlama tiyatro ve amatör tiyatro üzerine çalışmalar yapmış, oyunlar sahnelemiştir.

Sevda Çevik

Lisans eğitimini 1982 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini yine Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde 1989 yılında tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi’nde 1984-1991 yıllarında araştırma görevlisi olarak çalışmış olan Sevda Çevik, 1999 yılında Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Oyun ve Tiyatro Pedagojisi üzerine eğitim almıştır. 2000 yılından itibaren Pamukkale Üniversitesi’nde “Eğitimde Drama”, “Eğitimde Yaratıcı Drama”; Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Yüksek Lisans Programında “Doğaçlama I”, “Doğaçlama II” ve “Drama Atölyesi Program Geliştirme” dersleri; yine Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde “Oyunculuk Biçemleri” dersi; Kırıkkale Üniversitesi’nde “Eğitimde Drama”; Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde “Müzik-Müzik Öğretimi”, “Müzik I-II” dersleri vermiştir.

Atölye Ücretleri

Doğaçlama Atölyesi: 200 TL
Brecht Tiyatrosu Atölyesi: 200 TL 
Her iki atölyeye katılım: 300 TL

 

TİYATRO ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

X
X