Edebiyat Atölyeleri

 

Okuma Atölyesi

NHKM-İzmir okuma atölyesi, bu dönem ilk çalışmasını Nâzım Hikmet’in şiir anlayışına ayırıyor.

Atölye büyük şairin yaşamını, estetik anlayışını ve döneminin toplusal süreçlerine verdiği yanıtları incelemeyi amaçlıyor. “Taranta Babu”, “Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim” ve “Benerci Kendini Niçin Öldürdü?” yapıtları üzerine çalışacak olan okuma atölyesi; yanı sıra şairin şahsında aydın kimliği, toplumcu gerçekçilik anlayışı ve çağdaşı olan yazın insanlarıyla olan polemiklerini de iki haftada bir gerçekleştirilecek açık toplantılarla tartışacak.

Perşembe günleri bir araya gelecek olan katılımcılar, atölyenin ilk çalışma başlığı olan “Nâzım Hikmet okumaları”nı 6 hafta boyunca çalışacaktır.

Başlangıç ve Dönem: 19 Ekim 2017 – 23 Kasım 2017
Periyod: Perşembe günleri, 19.30 – 22.30
Yürütücüler: NHKM Edebiyat Atölyesi

 

Yazarlık Atölyesi

NHKM Yazarlık Atölyesi, bu yıl yapacağı atölye çalışmalarında doğrudan yazma sürecinin kendisine ve ürünlere odaklanmayı amaçlıyor.

Atölye katılımcılarının her ay ortak bir tema üzerinden yapacakları yazma çalışmalarında fotoğraf, film, resim, müzik gibi dramatik unsurlar içeren öğeleri de kapsayan tartışma – değerlendirme süreçleriyle çalışmalarını yapılandırması hedefleniyor.

Atölye çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ürünler NHKM’nin farklı çalışmalarında değerlendirilerek okuyucuyla buluşturan etkinlik düzenlenmesi de bu yıl yazarlık atölyesinin hedefleri arasında.

Başlangıç ve Dönem: 23. 10. 2017 – 20. 11.2017
Periyod: Pazartesi günleri, 19.00 – 21.30
Atölye Yürütücüsü: Suphi Varım

 

Sovyet Şiiri Atölyesi

NHKM Şiir Okulu, Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılında, “Sovyet Şiiri” çalışmalarına başlıyor. 

Atölye süresi boyunca, Büyük Ekim devrimi öncesi ve sonrası şiir hareketleri ve akımları, Sovyet şairlerinin yaşamları ve yaklaşan devrime yaklaşımları, şiir poetikaları değerlendirildikten sonra 1917 sonrası gelişmeler ve bu gelişmelerin Sovyet şiirine yansıması ve şairlerin bu yeni durum karşısındaki tavır ve şiir anlayışları ayrıntılı olarak incelenecek.

Genç katılımcıların da katkı koyacağına inandığımız atölye çalışmalarımız, sekiz hafta sürecek.

Başlangıç ve Dönem: 31 Ekim 2017 – 19 Aralık 2017
Periyod: Salı günleri, 19.30 – 21.30
Atölye Yürütücüleri: Cevdet Yüceer, Onur Akyıl, Güney Solak

 

EDEBİYAT ATÖLYELERİNE BAŞVURU FORMU

Bir Öneri

Müzik Atölyeleri

Müzik atölyelerimizin kapsamını öğrenmek, detaylar hakkında bilgi almak ve ön kayıt formunu doldurmak için sayfasına gidebilir, buradan form aracılığıyla sormak istediklerinizi de iletebilirsiniz.

X
X