Cmt12Oca14:30Aynı Mahalleden İki DelikanlıFİLM GÖSTERİMİ14:30 SalonİNSAN MANZARALARI Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

1957 yapımı Aynı Mahalleden İki Delikanlı, Nâzım Hikmet’in Sovyetler Birliği’nde imza attığı çalışmalardan biri. Filmin senaryosu 1956 yılında yazılıyor ve Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’nde filme çekiliyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise İlya Gurin ve Ejder İbrahimov‘u görüyoruz. Filme ilişkin ilginç noktalardan biri, önemli Sovyet yönetmen ve oyuncu Sergey Bondarçuk’un da filmde Doktor Aziz rolüyle rol almış olması.
Nâzım Hikmet’in pek çok çalışmasında da rastlanabileceği üzere, bu eser de kendisinin yaşamından öğeler barındırıyor. Arka planında Marshall yardımlarının, Demokrat Parti’nin iktidara geliş sürecinin, Barışseverler Cemiyeti’nin ve tabii ki  TKP’nin mücadelesinin de ele alındığı film, Türkiye’de özellikle edebiyat ve sinemanın görece az eğildiği bir dönemi, son derece insani, zengin, renkli bir şekilde ve esas olarak da politik bir perspektifle işliyor. Kapitalistleşme sürecinde ve emperyalizmle ilişkilerinde dolu dizgin yol alan Türkiye’nin aynı zamanda komünistler açısından nasıl bir mücadele nesnelliği sunduğuna işaret ediyor.

Film, Nâzım Hikmet’in senaryosu çerçevesinde özel bir ilgiyi de hak ediyor. Zira Nazım Hikmet sadece kendi döneminin Türkiye sineması ile değil dünya sineması ile de karşılaştırıldığında da oldukça gelişkin ve cesur bir dramatik yapı kuruyor. Yaklaşık yirmi yıla yayılan bir tarihsel kesiti; geri dönüşlerle, ileri sıçrayışlarla, gözünü kâh sermaye sınıfına kâh emekçi sınıfa çevirerek, şiirlerindeki zenginliği ve dinamizmi, filmi aşan senaryosuna da taşımayı başarıyor.
Vadim Medvedev, Semyon Sokolovskiy, Fateh Fatullayev, Tamara Kokova, Amina Nagiyeva, Sergey Bondarçuk gibi isimlerin yer aldığı filmin konusu ise şöyle:
1940’lar ve 1950’ler Türkiyesi… Aynı mahallede büyüyen iki arkadaş, yıllar içinde, Türkiye’nin iktisadi, siyasi ve toplumsal yaşantısının gidişatına boyun eğmeyen iki de yoldaş oluyorlar. Mücadelelerini, çıkardıkları “Aydınlık” gazetesi aracılığıyla toplumla da buluşturmaya soyunuyorlar. Ancak toplumsal ve siyasal süreçler, bu iki arkadaşın yollarını ayırıyor: Bir arkadaş düzenle uzlaşıyor; diğer arkadaş ise, bedeli ne olursa olsun, mücadeleye devam etmeye kararlı…

Yönetmen Ilya Gurin, Ejder İbrahimov
Senaryo Nazım Hikmet Ran
Oyuncular Vadim Medvedev, Semyon Sokolovskiy, Fateh Fatullayev, Tamara Kokova, Amina Nagiyeva, Sergey Bondarçuk
Yapım Yılı 1957

Diğer Bilet Noktaları

ÜCRETSİZ

Zaman

12 Ocak 2019 Cumartesi 14:30

Salon

İNSAN MANZARALARI

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi