Cmt20Kas20:00Mehmet AtlıKONUK ETKİNLİK20:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ Tamamlandı

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

Mehmet Atlı, Kürt müzisyen, mimar, yazar. (d. 1975, Diyarbakır)

1990’lı yılların, İstanbul’daki ünlü Kürt protest müzik gruplarından Koma Dengê Azadî ile başlayan müzik serüvenini 2000’lerden günümüze solo çalışmalarla sürdürüyor. Besteci, şarkı sözü yazarı, solist, müzik yazarlığı ve enstrümanist kimlikleri ile Mehmet Atlı, müzikle çok yönlü ilişkiler içerisindedir. Müzisyen, daha çok Kürtçenin Kurmancî ve Dimilî lehçelerinde ve zaman zaman da Türkçe şarkılardan oluşan, halk müziği çalışmalarına yaptığı yorumlardan kendi şarkılarına uzanan geniş bir repertuarı seslendiriyor; sahnelerinde genellikle minimal bir ekiple beraber gitar, lavta ya da bağlama çalıp, sevilen ses rengi ile şarkı söylüyor.

Koma Dengê Azadi üyesi olduğu 1994’ten günümüze ikisi grupla dördü de solo olmak üzere altı albümde aktif emeği bulunan Mehmet Atlı, kimi derleme ya da kolektif albüm çalışmaları içerisinde de yer aldı; kısa film müzikleri, sit-com, tiyatro oyunu müzikleri gibi geniş bir uğraş alanında üretimlerde bulundu. Röportajlarında protest müzik geleneğinden gelerek zamanla Kürtçenin ve Kürtlerin kentleşme süreçlerine odaklanan bir müzikal anlatımın arayışına yöneldiğini sıkça ifade eden müzisyen, folklorik ve klasik temeller üzerinde, evrensel içerikli bir tür bireysel pop müzik yaptığını vurguluyor. Mehmet Atlı kendi yazdığı şarkıların yanı sıra şiirlere yaptığı besteler ve çok bilinen halk müziği şarkıları ile Aram Tîgran, Mihemed Şêxo, Mihemed Arif Cizrawî, Ayşe Şan gibi ustaların şarkılarına yaptığı özgün yorumlarıyla, alanında yenilikçi bir isim sayılmaktadır.

“Müzik benim mekânım” diyen Mehmet Atlı, şarkı yazıp söylemeyi insan haklarının ve ifade özgürlüğünün bir parçası olarak gördüğünün altını çiziyor. Yıllar içinde sürekli artan ve çeşitlenen izleyici kitlesi, farklı solistlerce de yorumlanan çok sayıda hit şarkısı ile ve kendisinden sonra gelen yeni nesil müzisyenlere de ilham verebilmiş, çeyrek asrı aşan müzik hayatında Mehmet Atlı, Türkiye’de, Kürt illerinde, Kıbrıs’ta ve Avrupa’nın birçok kentinde çok sayıda festival, kutlama, şenlik, konser, TV ve radyo programında yer aldı. 

Albümleri: Jahr (2003) Wenda (2008) Birîn (2014) Morî Mircan (2020)

İzleyici Gözüyle

Zaman

20 Kasım 2021 Cumartesi 20:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu
Etkinlik alanı dezenfeksiyonu

Yön Belirtici

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi