Cum11Kas20:30LawjeKONSER20:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) 160 TL Tamamlandı

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

2003 yılında Hakkâri merkez ve köylerinde derleme çalışmalarına başlayan Ali Tekbaş, Ali İmran Erin ve Serhat Bostancı tarafından kurulan Lawje, Hakkâri müziğinin karakteristik yapısını ve müzikal formlarını saptamaya çalışarak Hakkâri müziğinin Kürt müziği içerisindeki yerinin ne olduğu sorusuna cevap aradı.

Kürt Müziği, yakın tarihi hariç, sözlü kültürle şekillenmiş ve bu yapının en önemli figürleri Dengbêjler, Stranbêjler olmuştur. Lawje, Kürt müziğindeki özellikle Dengbêj ve Stranbêjlerin ifade içimlerindeki ses ve gırtlak kullanımlarından ilham alarak müzikal serüveninin yönünü belirledi. Bu çalışmalar sırasında Hakkâri Bölgesi’nin kültürel sınırları, bölgedeki Kürtlerin diğer halklarla olan etkileşimi (özellikle Asurîler) ve fiziki koşullarının Hakkâri müziği üzerindeki etkisi ve bu etkenlerin yaratmış olduğu çeşitlilik, grubun da albümlerindeki form örneklemelerinde (repertuvar seçiminde) referans aldığı en önemli nokta oldu.

Özelde Hakkari müziği üzerine çalışmanın yanı sıra Hakkari’nin kültürel sınırları dışından da günümüze ulaşan kıymetli şahsiyetlerin de eserlerini zaman zaman yorumlayan Lawje, bu kadim kültürel zenginliği gelecek nesillere aktarmak için Kürt coğrafyasının karakteristik kültürel bütün dinamiklerini kendine has bir sentezle sahneye koyuyor.

“Ez pîr bûm dil pîr nabe’ diyen Dengbêjlerin her namesinden kendilerine bir dünya yaratan birçok insanın buluştuğu divanın adı oldu Lawje. Bu divanda kadim zamanlardan bu yana söylenen Kılamları, Heyranokları, Şeşbendileri, Narinkleri.. misafir etmenin gururunu hep yaşıyor olacağız.”

İzleyici Gözüyle

Zaman

11 Kasım 2022 Cuma 20:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Yön Belirtici

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi