Sal27Şub20:30Edebiyat Söyleşileri: Suat Derviş Hayatı ve Eserleri20:30 SalonİNSAN MANZARALARI SALONU BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) Ücretsiz Etkinlik Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

‘Toplumcu Gerçekçilik’ türünde verdiği çok sayıda edebiyat yapıtıyla bilinen Türkiye’nin önde gelen yazarlarından Suat Derviş’in edebi ve politik yaşamını Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Şark Tarihi bölümünde öğretim görevlisi olan Prof.Dr. Alfina Sibgatullina ile konuşacağız.

Moderatör: Zuhal Okuyan
Konuşmacı: Prof.Dr. Alfina Sibgatullina, (Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü)

Prof.Dr. Alfina Sibgatullina 

Kazan Tatar asıllı Türkolog Alfina Sibgatullina, Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Sarman kasabasında doğmuştur. Alaboğa Devlet Pedagoji Üniversitesinin Filoloji Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı ile Tatar Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra (1984), Kazan Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 

Alaboğa Devlet Pedagoji Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Alfina Sibgatullina, 1996’da Doç. Dr., 2001’de Prof. Dr. ünvanı almıştır. 1995-2000 yıllar arasında aynı üniversitede yabancı öğrenciler rehberliği, rektör yardımcılığı, 2003-2005 yılları arasında Tatar filoloji Fakültesi’nde dekan olarak vazife yapmıştır. 2005’de Moskova’ya taşınan Sibgatullina, halen Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsünde Türk kültürü ve tarihi üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Son dönemde yayınlanmış kitapları şunlardır:

Sibgatullina, A. (2010). XIX-XX yy. Rusya ve Osmanlı İmparatorluklarında Yaşayan Müslüman Türklerin Kendi Aralarındaki İlişkileri. Moskova. (Rusça)

Sibgatullina, A. (2013).Tatar Dini-Tasavvuf Edebiyatı. Kazan, (Kazan Tatar Türkçesinde)

Sibgatullina, A. (2014). İki İmparatorluk Arasında Müslüman Türkler. İstanbul, Doğu Kütüphanesi, (Türkiye Türkçesinde)

Sibgatullina, A. (2018). Minberdeki Adam (Türk ve Tatar Edebiyatlarında Dini Önder İmajı). Moskova, Sadra yayın evi (Rusça)

Sibgatullina, A. (2018).  Boyun Eğmez Halide. (Halide Edip Adıvar üzerine). Moskova, Şarkiyat Enst. (Rusça)

Sibgatullina, A (2023). İnguşya Etütleri. (İnguş muhacirlerinin Türkiye’deki hayatından izlenimler). Rostov-na -Donu,  (Rusça)

Sibgatullina, A. (2023). Muhteşem ve Kızıl Suat (Suat Derviş’in hayatı ve eserleri üzerine). Moskova, Şarkiyat Enst. (Rusça)

2005 senesinden beri Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Şark Tarihi bölümünde çalışmaktadır.

Etkinlik ücretsizdir.

İzleyici Gözüyle

Zaman

27 Şubat 2024 Salı 20:30

Salon

İNSAN MANZARALARI SALONU

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi