Paz07May20:30Dördüncü AyOYUN20:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) TAM 140 TL / ÖĞRENCİ 100 TL Tamamlandı

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

“…Nasıl yaşayacağına önceden karar verildiğini düşün…sana hiç söz hakkı tanınmadan başkalarının iki dudağı arasında bir hayatı düşün…Kiminle yaşayacağını, ne yaşayacağını ya da ne yaşayamayacağını…hep başkalarının sana söylediğini ve onlara uymak zorunda olduğunu düşün…”

Dördüncü Ay, erkek egemen düzen doğruluğuna ve gerekliliğine inanan Erkan’ın zihninde geçer. Erkan cezaevindeki son gecesini geçirmektedir. Hiç beklemediği bir anda geçmişten gelen bir misafir ona yaşadıklarını, doğruyu, yanlışı, kendi ahlakını sorgulatır.

1980 yılında Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe sonucu Seher ve Erkan ailesiyle birlikte İsveç’e iltica etmiştir. İkisi de burada büyümüş, ikisi de burada yetişmiştir. Erkan ailesi gibi gelenek göreneklerine bağlı, İsveç’te kendi memleketindeki gibi yaşamaya çalışan, kendi inandığı örf, adet ve kuralları kardeşine dayatan kaba kuvvete meyilli bir adamdır. Seher ise abisinin tersine, hayat dolu, herkesin özgür doğduğuna ve dilediğince yaşayabildiğine inanan, bu yüzden de abisiyle zaman zaman sert tartışmalar içine giren bir üniversite öğrencisidir. Aralarındaki temel farklara rağmen abi kardeş birbirlerine çok bağlıdır. Seher bazen abisinin baskısından bunalsa da yine de ona sert çıkmaz, anlamaya bazen de idare etmeye çalışır. Erkan, ailesini kaybettikten sonra Seher’e daha da bağlanmış ve onu korumanın hayattaki tek ödevi olduğuna inanmıştır.

Hem darbe görmüş, hem ailesini kaybetmiş, hem de mülteci olarak hiç bilmedikleri bir yerde hayata tutunmaya çalışan, birbirinden farklı bu iki kardeşin dünyası, Seher’in birine aşık olmasıyla alt üst olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

 

Yazan Björn Boström
Çeviren Şaziye Dağyapan
Yöneten Yarkın Ünsal
Oynayalar Esra Erdemir Serhat Barış

Dramaturg Eylül İdiman
Danışman Psikolog Dr. Duygu Buğa
Müzik Tasarım Orhan Enes Kuzu
Dekor – Kostüm Tasarım Selenay Fidan
Işık Tasarım Alev Topal
Afiş Tasarım Alpgiray Kelem
Reji Asistanı Ceren Çiçek
Teaser Burak Alsancak
Fotoğraflar İsmet Ege Tonbul
Süre tek perde / 80′

+13

İzleyici Gözüyle

Zaman

7 May 2023 Pazar 20:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi