Müzik Atölyeleri
Iva Yonova ile Şan Atölyesi

Şan Atölyemiz için yeni kayıt alınmamaktadır. Sayfanın altında yer alan ön başvuru formunu doldurursanız, yeni dönem açıldığında telefonla aranıp bilgilendirilebilirsiniz.

Vokal ve Şan konusunda kendisini geliştirmek isteyenlere yönelik olarak, Bulgar Soprano Iva Yonova yönetiminde üç günlük yoğunlaştırılmış bir Şan Atölyesidir.

Toplam 9 saatlik atölye sürecinde Nefes Tekniği, Vokal Teknikleri, Sopranoların tizleri, Altoların göğüs sesler vb. farklı ses gruplarının spesifik problemlerin çözümü, pozisyonlar arasındaki renk, volüm farklılıkların giderilmesi, seslerin eşitlenmesi, nüans, cümleleme ve ifade üzerine çalışılacak.

22 – 24 Eylül tarihleri arasında yapılacak atölyeye Çok Sesli korolarda yer almış ya da şarkı söyleme deneyimi olan kadınlar katılabilir.

Eğitmen: Iva Yonova (Soprano)

Atölye Gün ve Saatleri:
22 Eylül Cuma Saat: 19.00 -21.00
23 Eylül Cumartesi Saat: 14.00 – 17.30
24 Eylül Pazar Saat: 14.00 – 17.30

Katılım Ücreti: 750 TL

Iva Yonova Kimdir?

Bulgaristan’ın Veliko Tarnovo şehrinde doğan sanatçı müzik hayatına küçük yaşlarda piyano eğitimi ile başlamış ve Ruse’de Müzik Lisesini bitirmiştir.

1992-1996 yılları arasında Sofya’da “The National Academy of Music, Prof. Pantcho Vladigerov,” Sofia, Bulgaria (Prof. Pancho Vladigerov Ulusal Müzik Akademisi)inde, Opera Solistliği ve Pedagoji alanında Lisans derecesini başarıyla tamamlamıştır.

1995 yılında, ilk solistlik performansını W.A. Mozart’ın “Bastien und Bastienne” operasından Bastienne rolünü “Münchner Philharmoniker” ile Münih’te gerçekleştirmiştir.

1996-2000 yılları arasında Viyana’da “Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien MDW” (University of Music and Performing Arts Vienna) Opera Stüdyosu Programı kapsamında Opera Projelerinde solist olarak yer almıştır.

1998-2001 arasında Prof. KS Siegfried Jerusalem ile Nürnberg’de “Hochschule für Musik Nürnberg (Nürnberg Müzik Üniversitesi)’nde Opera Şan çalışmalarına devam etmiş ve Prof. Jerusalem’in asistanlığını yapmıştır.

2001-2007 yılları arasında Almanya Meiningen Devlet Operası Solisti olarak birçok temsilde başrollerde yer almıştır.

2006’da, Almanya Meiningen Devlet Operası’nda “En İyi Opera Şarkıcısı” ödülüne layık görülmüştür.

2007 yılında İtalya’nın Vignola şehrinde CUBEC “Centro Universale del Belcanto” da iki yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Mirella Freni ile çalışmışlarına devam etmiştir.

2008’de, Almanya Meiningen Devlet Operası Özel Üyeliği ile ödüllendirilmiştir.

2011 yılında Sofya, “The National Academy of Music, Prof. Pantcho Vladigerov,” Sofia, Bulgaria (Prof. Pancho Vladigerov Ulusal Müzik Akademisi)’inde Opera Şarkıcılığı alanında yüksek lisans (Master) eğitimini “fevkalade” derecesi ile tamamlamıştır.

2012 yılında Bulgaristan Kültür Bakanlığı Uluslararası Kültür Başarıları kapsamında “Golden Century Prize (Altın Yüzyıl Ödülü)’ne layık görülmüştür.

2015-2022 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda şan eğitmeni olarak görev yapan Iva Yonova, öğrencileri için uluslararası sanatçılarla masterclass’lar organize etmiş, her yıl sınıf konserleri düzenlemiş ve öğrencileri önemli yarışmalarda ödüller kazanmıştır.

2015 yılında başladığı Doktora Programını 2022 yılında Bulgaristan “University of Veliko Tarnovo St Cyril and St. Methodius (Veliko Tarnovo” SV. SV. KİRİL İ METODİY Universitesi)’nde “W.A. Mozart’ın Operalarındaki Ana Karakterlerin Yorumlanması ve Müzikal-Dramatik Gelişimi” isimli doktora tezi ile Müzik-Şan Pedagojisi alanında Doktora derecesini kazanarak başarıyla tamamlamıştır.

Kariyeri boyunca farklı zamanlarda Bulgaristan, Avusturya ve Çin’de de şan eğitmenliği yapan sanatçı, katıldığı yarışmalarda ödüller kazanmış, başta Almanya olmak üzere Avusturya, Fransa, Finlandiya, İtalya, Belçika, İsveç, Kanada, Japonya ve Çin’de uluslararası festivaller ve opera sahnelerinde solist sanatçı olarak yer almıştır. Münchner Symphoniker, Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz ve Niederösterreichische Tonkünstler gibi önemli orkestralarla Zubin Metha, Alexander Briger, Rinaldo Alessandrini, Peter Falk, Fabrizio Ventura, Michele Brescia gibi ünlü şeflerle ve Christine Mielitz, Philiph Stölzl, Sebastian Baumgarten, Andrea Moses gibi rejisörler ile çalışmıştır. Ayrıca Bulgaristan Ulusal radyosu ve TRT Ankara Radyosu için Kayıt ve Canlı Yayın konserleri, Hacettepe Senfoni ve Eskişehir Senfoni Orkestralarıyla konserler gerçekleştirmiştir.

Repertuvarındaki opera ve operetler arasında; “Saraydan Kız Kaçırma”, “Sihirli Flüt“, “Cosi fan tutte”, “Don Giovanni”, “La Bohème”, “Il Trovatore“, “La Bohème”, “Madama Butterfly”, “Tosca”, “La Traviata”, “Idomeneo”, “Albert Herring”, “Falstaff”, “Hoffmann’ın Masalları”, “The Telephone”, “The Cunning Little Vixen”, “La Calisto”, “Der Freischutz”, “The Fairy Queen”, “Arminio”, “Graf Ory”, “Der Graf von Luxemburg”, “Die lustige Witwe Wiener Blut” yer almaktadır.

 

Müzik Atölyeleri Katılım Formu

"*" gerekli alanları gösterir

Adınız Soyadınız*
Başında sıfır kullanmadan girin
GG eğik çizgi AA eğik çizgi YYYY
İlgilendiğiniz Atölyeyi / Atölyeleri Seçin*

Bir Öneri

Müzik Atölyeleri
Müziksel İşitme, Okuma ve Yazma Atölyesi

Müzikle ilgilenen ama teorik altyapı eksikliği olanlar ya da işitme sınavı ile alınan bölümlere hazırlanmak …