Çar23Oca18:30"Yücel'in Çiçekleri" Özel GösterimiFİLM GÖSTERİMİ 18:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

Vatanın dağlarında bayırlarında kırlarında, hatta en ücra yerlerinde kendi başına açıp solan çiçek bırakmayacağız

Hasan Âli Yücel

blankYücel’in Çiçekleri” adlı dökü-drama türündeki film, özellikle Köy Enstitüleri’nin çok konuşulduğu şu günlerde önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla çekildi. Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı belgesel film, dönemin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan li Yücel ve İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç’un yaşam hikayeleri üzerinden, zorluklara ve tehditlere aldırmadan uyguladıkları ve başarılı oldukları Köy Enstitüleri’ni anlatıyor…

Zengin fotoğraf ve video arşivin de kullanıldığı belgeselin drama çekimlerinin bazı sahnelerinde Hasan li Yücel’in orjinal eşyaları kullanıldı. Senaryosunu yine Cengiz Özkarabekir’in yazdığı belgesel film uzun bir araştırmanın da ürünü. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Kemal Kocabaş’ın danışmanlığını yaptığı belgesel, Hasan Âli Yücel’in kızı Gülümser Yücel’in bire bir anlatımları ile hayat buldu…

blankYücel’in Çiçekleri” Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Selimpaşa’da kurulan döneme uygun mekân ve setlerde çekildi. Ayrıca Yenikapı, Beyazıt ve Sütlüce’de de çekimler yapıldı. 35 kişilik teknik kadronun çalıştığı filmde küçük roller de dahil olmak üzere yaklaşık 200 kişi oyuncu kadrosunda yer aldı. Filmde Atatürk’ü Mahir Günşiray, İsmail Hakkı Tonguç’u da Muhammet Uzuner canlandırdı. Ünlü plastik makyaj sanatçısı Derya Ergün 6 saatlik özel bir çalışmayla Mahir Günşiray’a Atatürk makyajı hazırladı. Hasan Âli Yücel’i ise 3 kişi oynadı: Çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat canlandırdı. Drama çekimler 8 günde tamamlandı. Yücel’in Çiçekleri’nin en başından itibaren hazırlanması yaklaşık bir yılı buldu. Belgesel filmin müziklerini ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü yaptı. Filmi, İsmail Hakkı Tonguç’u canlandıran ünlü isim Muhammet Uzuner seslendirdi.

Belgesel film bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buldu. Ticari beklenti olmaksızın gerek medyada gerekse sosyal medyada yer alması ve geniş kitlelerce izlenmesi hedefleniyor.

Yücel’in Çiçekleri Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde 18:30 ve 20:00 saatlerinde olmak üzere iki seans ve ücretsiz olarak gösterilecektir. 

Yönetmen Cengiz Özkarabekir
Senaryo Cengiz Özkarabekir
Seslendiren Muhammet Uzuner
Oyuncular Mehmet Tokat, Muhammet Uzuner, Kutay Şahin ve Mahir Günşıray
Müzik Cahit Berkay – Altuğ Öncü

Zaman

23 Ocak 2019 Çarşamba 18:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi