Per19Oca20:00Üç Kırmızı Gül DalıKONSER20:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) TAM 90 TL / ÖĞRENCİ 70 TL Etkinlik sona erdiTamamlandı

Site İndirimli Bilet

blank

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

Nâzım Hikmet’in Doğum Günü Anısına…

 

Üç Kırmızı Gül Dalı, farklı yılların 2 ve 3 Haziran günlerinde hayatını kaybeden üç aydınımız hakkında hazırlanmış iki perdelik bir epik halk oratoryosudur:

· Nâzım Hikmet 15 Ocak 1902-3 Haziran 1963
· Orhan Kemal 15 Eylül 1914-2 Haziran 1970
· Ahmed Arif 21 Nisan 1927-2 Haziran 1991

“Haziran’da Ölmek Zor” başlıklı hacimli şiirini Orhan Kemal ve Nâzım Hikmet’e yönelik kaleme almış şair Hasan Hüseyin Korkmazgil de (1927-26 Şubat 1984) bu şiiriyle kurgunun içinde önemli bir yer tutmaktadır. Eser, bir kısmı Barış Yıldırım ve Murat Mengirkaon tarafından bestelenmiş bir kısmı başka sanatçılara ait olan uzunlu kısalı 18 şarkıyı Nâzım Hikmet, Orhan Kemal, Ahmed Arif ve Hasan Hüseyin Korkmazgil’in şiirleri, anıları, oyunları
ve farklı yazılarıyla 18 sahnede bir araya getirir. 

Nazım Hikmet’in doğum günü anısına 19 Ocak günü yapılacak bu özel gösterimde, 102 yılönce 14 yoldaşıyla katledilen Mustafa Suphi’ler ve 16 yıl önce katledilen Hrant Dink (15 Eylül 1954 – 19 Ocak 2007) için de şiirler ve şarkılar yer alacak.

Epik oratoryoda, ele alınan metinlerin konularıyla ilişkili ve yazarların hayatlarından seçilmiş fotoğraf, video ve ses kaydı gibi işitsel-görsel materyal de sahnenin arka tarafındaki bir sinevizyon perdesiyle seyirciye aktarılır. Müzisyenler Murat Mengirkaon ve Barış Yıldırım, Geniş Merdiven Orkestra ile birlikte epik oratoryonun müzikal yapısını oluşturacak, şarkıları solo ve duo olarak seslendirecek, oyuncu Latif Tiftikçi ise Şair/Anlatıcı rolüyle tiyatronun gücünü bu yapıya katacaktır.

Farklı şairlerin şiirleri arasında, farklı bestecilerin şarkıları arasında, görsel-işitsel materyalle ışık arasında, şiir ile müzik arasında, Türkçe ve Kürtçe arasında ve tüm bu öğelerin kendi arasında diyalogu programa karakterini verir. Program boyunca farklı sanat eserleri ve sanatçılar birbirleriyle zaman zaman “dikişsiz” zaman zamansa “epizodik” bir biçimde diyaloga girecektir. Epik oratoryo, projeyi hazırlayan Murat Mengirkaon, Barış Yıldırım ve Latif Tiftikçi’nin Bertolt Brecht’in “epik tiyatro” ve Mikis Theodorakis’in “halk oratoryosu” kavramlarını birleştirdikleri yapıya verdikleri özgün isimdir. Epik tiyatronun anlatıcı ve göstermeci anlatım özellikleri, oratoryonun bir konuyu kapsamlı olarak ele alan müzikli sahne eseri olması niteliği birleştirilmiştir.

 

Proje Tasarım Murat Mengirkaon  Barış Yıldırım  Latif Tiftikçi
Metin Tasarım (libretto) Barış Yıldırım
Müzik Tasarım ve Uygulama Barış Yıldırım Murat Mengirkaon
Anlatıcı Latif Tiftikçi
Sinevizyon – Işık Uğurcan Yıldız

İzleyici Gözüyle

Zaman

19 Ocak 2023 Perşembe 20:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi