Ocak 2020

Cum17Oca20:00Etkinlik sona erdiTesla - Modern PrometheusOYUN (KONUK ETKİNLİK)20:00

[tc_seat_chart id="14385" show_legend="true" button_title="KOLTUĞUNUZU SEÇİN" subtotal_title="Aratoplam" cart_title="Ödeme Yap"]

NHKM İndirimli Bilet

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Etkinlik Bilgileri

20. yüzyılın en büyük dâhilerinden biri olan “Elektriğin Efendisi” Nikola Tesla’nın hayatını konu alan Tesla – Modern Prometheus adlı oyun, sömürü anlayışı üzerine kurulu Amerikan sermayesinin acımasız yüzünü, henüz yaşarken ölü muamelesi yaptıkları Tesla üzerinden yansıtmaya çalışır.

blankTüm buluşlarını insanlığa hizmet amacıyla gerçekleştiren, en büyük hayali elektriği dünyanın ücra köşelerinde yaşayan yoksul insanlara bedava ulaştırmak olan Tesla’nın ideallerinin, Amerikan sermayesinin idealleriyle uyuşması olanaksızdır. Bu nedenle, onu yalnızlık içinde ve yoksul bir otel odasında bekleyen trajik yazgısı kaçınılmazdır.

Oyun, bir yandan genç göçmen Tesla’nın Amerika’da akıl almaz buluşlarla dolu ilk yıllarını ve şaşırtıcı yükselişini konu alırken, diğer yandan ölümünden hemen önce İkinci Dünya Savaşı yıllarında sır gibi sakladığı formülleri ele geçirmek isteyen ülkelerin odağı haline gelişini, casus ilişkileri üzerinden anlatmaya çalışmaktadır.

Edison, Morgan, Westinghouse gibi tarihî kişilerin yaşamsal seçimlerini; teozofizm, Waldorf Cemiyeti gibi o günün düşünce akımlarını ve zengin kulüplerini konu alan oyun, düşünce ve kurgu zenginliğiyle 2019’un önemli tiyatro yapıtlarından birine dönüşmüş durumda.

Yazan – Yöneten Güneş Saraçoğlu
Oyuncular Güneş Saraçoğlu, Sinan Aktezcan, Murat Kaptağlı, Umut Aydın, Elif Eser, Deniz Kayas, Gökhan Kırmızıtaş, Umutcan Karaöz
Işık Doğan Taşdan
Süre 70 dakika

Tarih

17 Ocak 2020 Cuma

SALON

KONAK HALK SAHNESİ

X
X
X
X