Cum01Mar20:30Sokrates'in SavunmasıOYUN20:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) TAM 140 TL / ÖĞRENCİ 100 TL Etkinlik sona erdiTamamlandı

Etkinlik Bilgileri

“Oyun, Sokrates’in ünlü savunmasını ve mahkum edilme süreçlerini anlatmaktadır. Kendisine yöneltilen “gençlerin ahlakını bozmak ve dinsizlik” suçlamalarına karşı Atina vatandaşlarından oluşan yargıçlara, suçlamaların yalan ve asılsız olduğunu, sorular sorarak kanıtlamaya çalışır. Bu savunma; ‘demokrasi’, ‘adalet’ ve ‘bilgi gibi kavramların tartışıldığı tüm insanlığa yönelik büyük bir ders olmuştur. Güncelliğini de her dönem korumaktadır.

Oyun aynı zamanda kentsel alandaki karar alma süreçlerinde, kentlilerin tercihlerinin sonuçları üzerinde durmaktadır.

Unutulmamalıdır ki Atina hala Sokrates’i öldüren kent olarak bilinmektedir.”

Saygılarımla…
Günay TOPRAK

Kent devletlerinin demokrasinin ilk temellerinin atıldığı yerler olarak bilinmektedir. Gelişmiş demokrasi anlayışına ve kentlinin doğrudan katıldığı karar alma süreçlerine örnek gösterilmektedir. Oyunun geçtiği mahkeme/savunma sahneleri, kentsel karar alma süreçlerinin nasıl olduğunun etkili bir örneği olarak katılımcılarda derin izler bırakacaktır.

Oyunumuzda, 3 aşamalı savunma süreci  ve mahkeme sürecindeki haklar, kurallar ve mahkeme düzeni ile ilgili çeşitli bilgiler özenle yerleştirilmiştir. Kentlinin karar alma süreçlerine doğrudan  katılımına iyi bir örnektir.

*Oyunumuz; sadece coğrafi değil kültürel bir alanı ifade eden İzmir’in de önemli bir merkez olarak içinde yer aldığı Akdeniz’in hikayesidir. Oyun, ‘Karşı Kıyı’ olarak da tanımladığımız Atina’da geçmektedir. Kentsel olarak Atina ve İzmir arasındaki tarihi bağlar, kültürel ilişkiler, duygular, düşünceler oyunumuzun arka planında bulunmaktadır.

Oyunumuz için bestelenen müziklerde; Ege, Akdeniz ritimleri ve melodileri kullanılmıştır. Şarkı sözleri (4 şarkı) İzmirli bir ozan olan Homeros’un yazdığı Odysseia Destanı’ndan alınmıştır. Aynı zamanda oyunda ki görsellerde (projeksiyon ve fotoğraflar) Ege Denizi ve gemi geçişleri yer almaktadır.                   

Sokrates’in Savunması
İzmir Ensemble

Yazan: Platon
Yöneten: Günay Toprak
Çeviren: Niyazi Berkes
Oyunlaştıran: İzmir Ensemble
Oynayan: Özgür Başkaya

Müzik: Nedim Yıldız
Kostüm: Kamuran Çolak
Dekor: Tamer Gören
Işık: Taner Sözer
Teknik: Feridun Akbeyaz

Süre: Tek Perde / 75′
İzleyici Yaş Aralığı: 15+

Site İndirimli Bilet

blank

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

İzleyici Gözüyle

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi