Çar05Şub20:00

[tc_seat_chart id="15082" show_legend="true" button_title="KOLTUĞUNUZU SEÇİN" subtotal_title="Aratoplam" cart_title="Ödeme Yap"]

Sıfır Noktasındaki KadınOYUN20:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ Etkinlik sona erdiTamamlandı

Etkinlik Bilgileri

İnsan iki kez doğabilir mi? 

Ömrünü, bedenini, benliğini avucuna alan tüm güçleri aşıp kendine bir beden, bir benlik yaratabilir mi? Bu bedenin, bu benliğin de ötesine geçebilir mi?

blankNeval El Seddavi’nin Kanatır cezaevinde -bir görüş vaktinde- hayatının son anlarına tanıklık ettiği Firdevs’in öyküsü, bu kez tiyatro sahnesinde -bir oyun zamanında- seyirciye açılıyor. Sondan bir önce, “kimsenin bilmediği o yere” gitmeden önce, kalabileceği tek yer olan bir belleğe emanet edilen bir yaşam öyküsü… 

Firdevs, gökyüzünden ansızın düştüğü ya da yerin yedi kat altından çıktığı bir çölde… 

Bu çöl bize uzak yakınlıkta…

“Şimdi de gerçeği hiç zorluk çekmeden anlatıyorum. Çünkü gerçek kolay ve yalındır. Bu yalınlığın içinde de vahşi bir güç yatar. Yaşamın vahşi, ilkel gerçeklerine ancak yıllar süren bir savaşımın sonunda varabildim. Çünkü insanlar yaşamın yalın ama çirkin ve güçlü olan gerçeklerine birkaç yıl içinde varamazlar pek.”

blankKüçüklüğünden beri merak dolu sorularla hayatı anlamlandırmaya çalışan Firdevs, bulunduğu toplumun erkek egemen baskısını iliklerine kadar hissedecek ve bir hapishanede ölümü beklerken bulacaktır kendisini.

Ne var ki bu, bütün maskeleri, ikiyüzlülüğü, yaptırımları bozarak örtbas edilmiş gerçeği ortaya çıkartan ve özgürlüğüne sahip çıkan Firdevs için bambaşka bir nokta olacaktır. Duende Tiyatro hepimizin yüzleşmesi gereken gerçekleri barındıran bu öyküyü tiyatral düzlemde gerçek bir karşılaşma anına taşıyor. 

“Sıfır Noktasındaki Kadın” Hasan Özkaya Organizasyon Yapım ortaklığında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkılarıyla sahnelenmektedir. 

Yazan Neval El Seddavi
Çeviren Selma Demiröz
Uyarlayan-Tasarlayan-Oynayan İpek Taşdan
Hareket Tasarımı Ufuk Şenel
Dramaturg Evren Erbatur
Sahne ve Kostüm Tasarımı Maryam Soudbar
Ses Tasarımı Gökçe Uygun
Işık Tasarımı Alev Topal
Proje Asistanı Simge Sabancılar
Fotoğraf İrem Demir

Site İndirimli Bilet

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Zaman

5 Şubat 2020 Çarşamba 20:00

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi