Pzt20Nis20:00Sesimiz Seninledir: Sait FaikHAFTANIN YAZARI20:00 İnternet YayınıTamamlandıİnternet

Etkinlik Bilgileri

SESİMİZ YANINDADIR, SESİMİZ SENİNLEDİR!

2020 yılı dünya çapında etkili bir salgın hastalığın haberleriyle başladı ve birkaç ay içinde onbinlerce insanın ölümüne neden oldu.

Bir süre daha etkili olacağı görülen bu acı ve zorlu günlerde, insanlık şunu fark etti aslında: Dünyaya egemen olan sermaye düzeni, başka koşullarda kolayca üstesinden gelinecek bir sorun karşısında, ne kadar aciz olduğunu gösterdi.

Her şeyin sınıfsal olduğu gerçeği, salgın konusunda da karşımıza çıktı: İşçi sınıfı kadını erkeği, çocuğu genci, çalışmaya devam ediyor. “Evde kal” çağrılarına uyabilecek koşulları yok. İşsiz bırakılanlar derin bir gelecek kaygısı içine düştü. Salgın en çok yoksulları vuruyor, en çok kapitalizmin posasını çıkardıklarını vuruyor. Sermaye düzeni bu acı süreçten bile faydalanmaya bakıyor.

Bu günlerde bir şeyi daha anladık: Her şeye rağmen dayanışmak, aklımızı ortaklaştırmak, umudumuzu çoğaltmak çok önemli. Sermaye düzeninin korku imparatorluğuna da, kâr hırsına da boyun eğmemek, alışmamak, direnmek gerek. Gözbebeğimiz sosyalist Küba’nın yaptığı gibi, insanlığa umut olabilmek için, karanlığa karşı, eşitlik, özgürlük ve aydınlık için direnmek gerek.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak tam da bu nedenle çeşitli etkinliklerimizi paylaşmaya, yapabildiğimiz atölyelerimizi sürdürmeye, kimi yayın programları oluşturmaya çalışıyoruz. Dostlarımızla birlikte umudu büyütmeyi arzu ediyoruz.

Yalnızlaşmayı, kabuğuna kapanmayı kabul etmiyoruz. Her şeye rağmen bir aradayız:

“Sesimiz yanındadır. Sesimiz seninledir!”

Bu haftadan itibaren paylaşımlarımıza bir yeni başlık ekliyoruz. Bu başlık “Haftanın Yazarı” adını taşıyor.

Memleketimizin düşünce tarihine, sanatına, edebiyatına damgasını vurmuş, insana umut veren pek çok sanatçımız, edebiyatçımız var. NHKM olarak onların seslerini, soluklarını yakalayıp sizlere ulaştırmak istedik: Her hafta bir yazarımızın tadımlık sayıda öyküsünü, oyuncu dostlarımız bizler için okuyacak.

İlk hafta Sait Faik Abasıyanık’ın öykülerini paylaşacağız.
Seçtiğimiz öyküler ve okuyucuları şöyle:

Şahmerdan – Cansu Fırıncı
Semaver – Elif Arman
Sinağrit Baba – Şükrü Veysel Alankaya
Tüneldeki Çocuk – Senan Kara
İpekli Mendil – Derya Günaydın

Sesimiz Seninledir videolarını, bugün (20 Nisan 2020, Pazartesi) saat 20:00’den itibaren NHKM sitelerinden ve YouTube kanalımızın https://www.youtube.com/playlist?list=PL8y0apmHssG4dn6h55NTb3W9nh2-IwA7b linkinden izleyebilirsiniz.

Gelecek güzel günler umudu, yan yana geldikçe büyüyecek ve gerçek olacak.
Nâzım’ın dediği gibi: Biz iyimseriz dostlar, akarsu gibi. Ve sesimiz seninledir!

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi

İzleyici Gözüyle

Zaman

20 Nisan 2020 Pazartesi 20:00

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi