Pzt08Oca18:30Patara: Likya’nın Akdeniz’e Açılan KapısıSÖYLEŞİ18:30 SalonİNSAN MANZARALARI BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) Ücretsiz Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

NHKM – İzmir’de  “Arkeoloji Söyleşileri” başlıyor. Her ay düzenlenecek bu söyleşilerde alanında uzman arkeologlar konuk olacak, geçmiş toplumlar ve kültürleri üzerine konuşacaklar.   

Bu ay, Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu’nun eşliğinde Dr Feyzullah Şahin, bugün Antalya il sınırları içinde yer alan antik Patara kenti üzerine sunum yapacak ve izleyicilerden gelen soruları yanıtlayacaklar.

MÖ 2. yüzyılda Likya Birliği’ne de başkentlik etme onuruna ulaşan Patara, Eşen Çayı’nın Ksanthos ucunda, doğal limanıyla bir yandan Likya’nın Akdeniz’e açılan kapısı iken bir yandan da Torosları aşan geçitlerle Anadolu’nun içlerine bağlanıyordu.

Roma İmparatorluk Dönemi’nde Likya ulusunun metropolisi ve başrahiplik makamı olarak anılan şehir, benzersiz topografyasının içine sokulmuş liman halicinde hem mimari dokusu hem de şehircilik anlayışıyla binyılların hafızası, farklı çağların, medeniyet ve kültürlerin sergi alanı olmuştur.

Moderatör: Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu
Sunum: Dr. Öğretim Üyesi Feyzullah Şahin (İzmir Demokrasi Üniversitesi)

İzleyici Gözüyle

Zaman

8 Ocak 2024 Pazartesi 18:30

Salon

İNSAN MANZARALARI

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi