Ekim 2021

Cum01Eki20:00ParvazKONSER20:00

blankblank

Bilet Alımı

Koltuğunuzu Seçin

Etkinlik Bilgileri

Farsçada “Parvaz” uçma, uçuş ve kanat anlamlarına gelir.  

Tasavvuf terminolojisinde bedendeki ruh, kafesteki bir kuşla ilişkilendirilir. Ölümün bir ruhu özgür kıldığı ve onun sonsuz alemleri keşfetmesine izin verdiği düşünülür. Bireyin manevi olarak ilerlemek için girdiği “seyr-i sülük” adı verilen mukaddes yol ve bu yolda geçtiği mertebeler, tasavvuftaki Simurg hikâyesi ile sembolize edilir.

İranlı sanatçılar Davood Mohammadi ve Mina Ghaseminia, geleneksel Fars müziğinden hareketle gerçekleştirecekleri bu performansta tar, def gibi geleneksel İran çalgılarının eşliğinde gelenekten modern olana doğru işitsel ve görsel bir izlek sergileyecekler. 

Davood Mohammadi: 24 Haziran 1987’de İran’ın Şiraz kentinde doğdu. Küçük yaştan itibaren müziğe ilgi duymaya başladı. 10 yaşında gitar ve piyanonun yanı sıra Geleneksel İran Müziği enstrümanı “tar”ı çalmaya başladı. 13 yaşında müzik okuluna girerek İran ve Batı enstrümanlarını çalma konusunda deneyim kazandı. Liseden mezun olduğunda klavye, vurmalı çalgılar, yaylı çalgılar ve nefesli çalgılar dâhil 16’dan fazla enstrümanda yetkindi. Ardından kendi müziğini yaratmak amacıyla şarkı yazarlığı ve bestekârlık yapmaya başladı. İlk profesyonel performansını 2002’de Dünya Barış Konferansı’nda, aralarında 82 ülkenin büyükelçisinin de bulunduğu geniş bir izleyici kitlesi önünde, İran Ulusal Orkestrası gitaristler grubunun süpervizörü olarak gerçekleştirdi. 2009-2013 yılları arasında Tahran Soore Üniversitesi’nde başladığı müzik eğitimi aldı. Bu yıllarda önemli İranlı şarkıcıların söz yazarı olarak çalıştı ve film müzikleri besteledi. 2015-2017 yılları arasında aktör / dublör olarak çalıştı ve birçok filmde rol aldı. 2017 yılında Türkiye’ye göç ederek Yunan ve Türk müzisyenlerle işbirliği yapmaya başladı. İlk albümü Void’de “sentiment” ve “davidrum” dahil olmak üzere kendi buluşu olan enstrümanları kullandı.

Mina Ghaseminia: Görsel Sanatlar alanında 25 yılı aşkın mesleki deneyime sahip olan Mina Ghaseminia 10 yaşındayken kartela çizmeyi ve boyamayı başardı. 12 yaşındayken bir yağlı boya ustası tarafından eğitilmeye başladı. Ortaöğrenimini İran-Şiraz Ulusal Olağanüstü Yetenek Geliştirme Organizasyonu Okulu’nda (SAMPAD) bitirdi. Liseden itibaren ressam, illüstratör ve grafik tasarımcı olarak kendini geliştirdi ve sanat eğitimini Dr. Meshkinfam’dan yağlıboya eğitimi alarak tamamladı. 24 yaşında Tahran Soore Sanat Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi fahri lisans sertifikası aldı. Ardından aynı üniversitenin Animasyon bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Birçok uluslararası festivalde animasyon dalında adaylıkları ve ödülleri bulunmaktadır. Dünya çapında birçok resim ve illüstrasyon sergisine katılmış; en iyi portre ressamı, karakter tasarımcısı ve konsept sanatçısı ödüllerine layık görülmüştür. Mina Ghaseminia, ARC Postmaster Derneği üyesi olmasının yanı sıra Classic ve Neo-Classic yağlı boya yenileme alanında ödüllere sahiptir. 2011’de Otizmli çocuklar için sanat terapisi alanında İran’daki ilk atölyeyi gerçekleştirmiş ve sonrasında bu konuda çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. 2021’de İzmir Sanat ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen karma resim sergisine iki eseri ile katılmıştır.

Bu etkinlik için sağlık yönergeleri

Zorunlu maske
Ateş ölçümü
Fiziksel mesafe
Aşı kartı zorunluluğu

İzleyici Gözüyle

Zaman

1 Ekim 2021 Cuma 20:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

X
X
X
X
X