Çar18Ara20:00

[tc_seat_chart id="13528" show_legend="true" button_title="KOLTUĞUNUZU SEÇİN" subtotal_title="Aratoplam" cart_title="Ödeme Yap"]

Gölgesinde ÇınarınOYUN20:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ Etkinlik sona erdiTamamlandı

Etkinlik Bilgileri

blank“Türk Edebiyatı’nın önemli şairlerinden Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Ağlasun Ayşafağı adlı kitabından uyarlandı, Gölgesinde Çınarın.

“Hasan Hüseyin Korkmazgil gibi bir değerimize vefa diyelim öncelikle; neden bu oyunu sahnelediğimize dair konuşurken.

“Sanat yapıtlarının popülerliğe, reytinglere, gişe hasılatlarına, ucuz komikliklere göre ‘değer‘ gördüğü, sanatın ve bilimin ‘demode‘ olduğu bu toz duman günlerde, ozanımızı -belki de haklı olarak- tanımayanlar, bilmeyenler için de sahneliyoruz bu oyunu.

“Öyle ya, kitabevi raflarında yıllardır yer almıyor kitapları. Diğer değerlerimiz de öyle değil mi? Enver Gökçe örneğin, bilinmez, okunmaz. Ya da, Nâzım Hikmet’imiz ‘memleketini seven romantik bir âşık’ olarak sürülür sanat pazarına, telif haklarına bir banka ‘yasal olarak’ sahipken.

“Kuşkusuz karanlık günler yaşıyoruz. Ümitlerimiz örselense de, içimiz acıyarak soluk alıyorsak da barut ve kan kokulu bu günlerde, biliyoruz ki dünden bugüne karanlığa inat, ışık tutanların dizeleri de var bizi ayakta tutacak olan.blank

“İşte Hasan Hüseyin’imizin dizeleri….

“Bir çınarın gölgesinden bakıyor ‘Küçükasya’ diye adlandırdığı bu coğrafyanın tarihine. Tarihin patikalarında, taşlı yollarındaki yoksul hanelere uğrayıp acılarını, yoksunluklarını sırtlıyor. Sarayların, konakların zengin sofralarına uğramadan; imparatorları, hanedanları ve soytarılarını alkışlamadan soruyor Mazdekçe:

Nedir bu mal / nedir bu mülk
Neden varlık / neden yokluk
Kim doğmuş anasından köşklerle saraylarla
Bu kölelik bize revâ mı hak’tan
Nedir bu kulluk

“Anadolu’nun kıyım ve acı günlerinden ses ediyor Hasan Hüseyin oyunumuzda, bir Çınar’ın gölgesinden. Çınar ki, yüzyıllardır tanığı Anadolu halklarının yaşamının, gölgesinden gelip geçenlerin acılarını yüklenmiş yorgun dallarına.

blank“Tarihten 1970’li yıllara, bu coğrafyanın insan ve toplum suretlerini, emekten, adaletten yana durarak, eşit ve özgür bir yaşamı muştulayarak, yüreğimizi Çınar’ın serin gölgesine bırakıyor Hasan Hüseyin.

“Samsun Sanat Tiyatrosu, bu Çınar’ın gölgesinden sesleniyor bu sezon da izleyicilerine.”

Samsun Sanat Tiyatrosu

Yazan Hasan Hüseyin Korkmazgil
Yöneten Erkal Umut
Oynayan Yaşar Gündem 
Müzik S. Özer Akçay 
Koreografi İhsan Bengier 
Işık Tasarım Yüksel Aymaz 
Işık Ses Kumanda Özgür Gündem 
Tiyatro Müdürü Okan Dilek

Site İndirimli Bilet

Bu etkinliğe bilet satışı durdurulmuştur...

Zaman

18 Aralık 2019 Çarşamba 20:00

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi