Cum29Nis20:30DenizlerceKONSER20:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) TAM 50 TL / ÖĞRENCİ 30 TL Tamamlandı

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

Etkinlik Bilgileri

Murat Mengirkaon ile Barış Yıldırım’ın 2021 sonundan itibaren Geniş Merdiven Orkestra ile birlikte hayata geçirdikleri “Geniş Merdiven” konserler dizisinin “Denizlerce” başlığını taşıyan ayağı 29 Nisan 2022 tarihinde İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Brecht’in “epik tiyatro” ve Theodorakis’in “halk oratoryosu” kavramlarını birleştiren “epik oratoryo” türü çerçevesinde oyuncu Latif Tiftikçi’nin anlatıcılığıyla gerçekleşecek konser, bestecilerin kendi şarkılarıyla dünyanın ve ülkemizin ilerici müzik geleneğini, 71 devrimci çıkışının 12 Mart darbesinin ardından birbiri ardınca infaz edilen önderlerini hatırlamak üzere harmanlıyor.

Geniş Merdiven projesi adını Theodorakis’ten çevrilerek uyarlanan ve ilk kez bu konserlerde dinleyiciyle buluşan “O Antonis” şarkısından alıyor. Katyuşa, El Pueblo, Bu Dağlar Ucabaş gibi dünyanın farklı dillerinde söylenen şarkıları, orijinalindeki imgeleri, fikirleri ve ses uyumlarını koruyarak Türkçeye kazandıran müzisyenler, Livaneli’nin Atlı (Cordoba) örneğinde olduğu gibi Türkçedeki şarkıları da dünya dillerine taşıyor. Geniş Merdiven konserlerinde Türkçe ve Kürtçenin yanı sıra İspanyolca, Rusça, Azerice, İtalyanca gibi diller sahnede yerini alıyor.  

Murat Mengirkaon’un Deniz-Yusuf-İnan’a dair şarkısı Üç Yağmur Damlası ve Hrant Dink’i anlatan Kuş Rüyası; Barış Yıldırım’ın Ulaş Bardakçı’ya dair şarkısı Erkenci Badem Gülü, Cihan Alptekin’i anlatan şarkısı Oy Cihan Bizum Cihan ve İbrahim Kaypakkaya’nın annesinin ağıtına yaptığı özgün beste, 71 devrimciliğinin önemli figürlerinin özgün bir müzikal yorumla hatırlandığı “Denizlerce” konserinde çalınacak şarkılar arasında yer alıyor.

 

Geniş Merdiven Orkestra
Klasik Gitar Barış Yıldırım
Bağlama, Kopuz, Buzuki Murat Mengirkaon
Keman Ezgi Tekin
Flüt, Kaval, Tütek Özgür Duran
Akustik Gitar Kurtuluş Doğru
Bas Gitar Asım Murat Okur
Davul, Perküsyon Yılmaz Yıldız

İzleyici Gözüyle

Zaman

29 Nisan 2022 Cuma 20:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Sağlık yönergeleri

Maske zorunluluğu

Yön Belirtici

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi