Çar06Kas19:30'Devrimin Gölgesinde: Berlin, Varşova, Ankara, 1920'KEMAL OKUYAN'LA SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ19:30 SalonKONAK HALK SAHNESİ Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

blankTKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Yazılama Yayınevi tarafından yayınlanan yeni kitabı Devrimin Gölgesinde: Berlin, Varşova, Ankara, 1920 üzerine söyleşi ve imza günü için NHKM’de okurlarıyla buluşuyor.

1917’de Rusya’da gerçekleşen sosyalist devrim, neden başka ülkelerde tekrarlanmadı? Neden insanlık 1920’lerde eline geçirdiği büyük fırsatı, kapitalizmden nihai olarak kurtulma fırsatını değerlendiremedi?

Bu sorunun yanıtına ulaşmak için, devrimin gölgesinin düştüğü üç şehire; Berlin, Varşova ve Ankara’ya; bir asır kadar uzun 1920 yılına gidiyoruz. Anlamak ve ders çıkarmak için…

Devrimin Gölgesinde” bir başka çok önemli görevi daha üstleniyor. Yıllar önce basılmış birkaç çalışma dışında Türkçe okurları için neredeyse bilinmeyen bir mecraya giriyor. Bilinmeyeni, belki de pek cesaret edilmeyeni açıyor ve hem çok büyük bir bilgi ihtiyacını karşılıyor hem de önemli tespitlerde bulunuyor. Bu durum kitabı siyasi tarih meraklıları için de zorunlu bir kaynak haline getiriyor.(Oğuz Kavala, SoL Portal)

Kemal Okuyan
1962’de doğdu. İlk ve orta okula Ankara’da devam ettikten sonra, Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okudu. Genç yaşta Türkiye İşçi Partisi saflarına katıldı. 1986 yılında Gelenek dergisini çıkaran ekipte yer aldı. Sosyalist Türkiye Partisi, Sosyalist İktidar Partisi ve Türkiye Komünist Partisi’nde çeşitli görevlerde bulundu.
Halen TKP Genel Sekreteri olan Okuyan’ın başta Gelenek dergisi olmak üzere değişik yayın organlarında çok sayıda makalesi yayımlandı. Bir dönem soL gazetesinin genel yayın yönetmenliğini de yapan Okuyan, Sovyet Dış Politikasında İlk Yıllar, “Ne Yapmalı”cılar Kitabı, Stalin’i Anlamak, Türkiye’de Sosyalizmin İktidar Arayışı, Ergenekon ile AKP Arasında Sıkışan Sol ve Türkiye Solunun Yurtseverlik Sınavı adlı kitapların da yazarıdır.

Etkinliğe katılmak istiyor musunuz?

Yeni katılımlar için kapalı

Katılım durumunuzda değişiklik mi var?Katılım Bilgilerimi Değiştir

Zaman

6 Kasım 2019 Çarşamba 19:30

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi