Cmt09Mar20:00Carrar Ana'nın TüfekleriOYUN20:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

blank

Bertolt Brecht’in  İspanya İç Savaşı üzerinden insanlığı sorgulayan oyunu  Carrar Ana’nın Tüfekleri  Mart ayında NHKM’de seyirciyle buluşuyor. 

Komünist şair, oyun yazarı ve diyalektik materyalist bir tiyatro anlayışının temellerini atan Epik Tiyatro’nun kuramcısı olan Bertolt Brecht’in “dramatik yapıda yazılmış tek oyunum” dediği Carrar Ana’nın Tüfekleri, izleyiciyi duruma sessiz kalmak, tarafsız olmak ve görmezden gelmek gibi bir yanılsamanın sonuçlarıyla karşı karşıya getirmeyi amaçlamaktadır. 

İmece Oyuncuları tarafından sahnelenen oyun, İspanya iç savaşı döneminde küçük bir balıkçı köyünde geçiyor. 1936 yılında demokratik yollarla iktidara gelen “İspanya Sosyalist Partisi” ve “İspanya Komünist Partisi” nin oluşturduğu halk cephesi iktidardayken, General Franco tarafından cumhuriyete karşı bir ayaklanma başlatılır. Oyunda;  Franco’nun, büyük toprak sahipleriyle birlikte yaptığı zulüm ile halk cephesinin mücadelesi, Carrar Ana’nın taraf ya da bitaraf olma konumuyla verilirken,  Carrar Ana ile cepheden gelen kardeşi Pedro’nun diyaloglarında tarafsız olmanın, zulme karşı olmak olmadığını, aksine zulmedene hizmet ettiği tartışılır. 

İmece Oyuncuları
Yazar Bertolt Brecht    blank
Çeviri Yılmaz Onay
Yönetmen Kazım Başer
Oyuncular Ali Karabıyık, Demet Çalışkan, Emine Akyol, Erdoğan Cankurt, Esengül Uzun, Günseli Kaya, Mehmetcan Akgün, Mehmet Sedat Özkoç, Muharrem Budak, Sevgi Yürekli. 

Zaman

9 Mart 2019 Cumartesi 20:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi