Cmt16Ara19:00Ayfer DüzdaşKONSER19:00 SalonKONAK HALK SAHNESİ BİLET FİYATI BİLGİSİ (ÜST BİLGİ) 330 TL Tamamlandı

Etkinlik Bilgileri

Koçgiri bölgesinin yetiştirdiği değerli müzisyen Ayfer Düzdaş, Kürt müzik dünyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Müzikle olan ilişkisi, Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde aldığı keman ve şan eğitimiyle başlamış, bu süreçte yeteneklerini daha da ileri taşımıştır. Sanatsal serüveni, Venge Sodiri adlı müzik grubuyla sürmüştür. Kürtçenin Dimilki lehçesine olan ilgisi, onun bu lehçeden beslenmesini ve bu alana katkıda bulunmasını sağlamıştır. Asimilasyonun etkisi altında kalmış olan Kürt Alevi ezgilerini köy köy dolaşarak tespit edip, bu ezgileri yeniden yorumlayarak unutulmaktan kurtarmıştır.

Düzdaş, yaptığı bu derinlemesine çalışmalarla elde ettiği şarkıları dört farklı albümde toplamıştır. 2008’de “Leylan”, 2012’de “Koçgiri Ağıtları”, 2017’de “Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri” ve 2022’de “Arguvan Kılamları” albümleriyle dinleyicilerin karşısına çıkmıştır.

Çıkardığı albümler, sadece müzikal bir zevk olmanın ötesinde, bir toplumun neredeyse unutulmuş, kültürel zenginliğini gün yüzüne çıkarmıştır. Düzdaş’ın sesinde yeniden hayat bulan bu şarkılar, kültürel bağların canlanması için bir çağrı niteliğindedir. Bu şarkılar, Kürtçe’nin gölgelerden çıkarak, kültürel mirası koruma azminin, bir halkın sessiz çığlıklarını ve saklı güzelliklerini yansıtmaktadır. Her bir albümüyle dinleyicilerini tarihi bir yolculuğa çıkaran Düzdaş, Kürt müziğinin zenginliğini ve kültürel panoramasını aydınlatarak, bu alana katkıda bulunmaya devam ediyor.

 

Ayfer Düztaş 

1998 yılında Pera Güzel sanatlar Lisesi’nde Keman ve Şan eğitimine başladı. 1997 yılında Kürtçenin zazaki lehçesinde müzik yapan “Venge Sodiri” müzik grubu ve 1998 yılında da 11 kadından oluşan “Koma Asmin” kadın topluluğu içerisinde yer alarak, yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallerde konserler verdi. Daha sonra, Mazlum Çimen’in ‘’Şıx Senem’’ ve Nail Yurtsever’in müziklerini yaptığı ‘’Esir Kalpler’’ isimli televizyon filmlerinde vokaliyle yer aldı.

2000 yılında Kürtçe geleneksel halk şarkılarından oluşan, “Şahiya Stranan-1”, 2004 yılında “Şahiya Stranan -2” ve 2011 yılında da “Şahîya Stranan- 3” isimli arşiv niteliğinde çıkarılan üç albüm çalışmasında yer aldı.

2001 yılında Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasının farklı bölgelerinde kullanılan Kürtçenin Kurmanci lehçesi halk ezgilerinden oluşan ‘’Wayir’’ isimli albümde yer aldı.

2006 yılında Melih Duygulu tarafından hazırlanan, Türkiye sınırları içinde yer alan ve farklı diller konuşan toplulukların müzik kültürlerinden ninni örneklerinin yer aldığı Kalan Müzik tarafından çıkartılan “Anadolu Ninnileri” isimli albümde Kürtçenin Soranice lehçesinde bir ninni seslendirdi.

Sanatçı 2008 yılında ilk solo çalışması olan “Leylan” adlı albümünü çıkardı.

Kızılbaş- Alevi kültürünün hakim olduğu Koçgiri bölgesinin önemli bir geleneği olan ağıtçı kadınların, cenazelerde ve yas yerlerinde yaktığı ağıtları kaydedip toparladığı “Koçgiri Ağıtları” adlı çalışmasını 2012 yılında Albüme dönüştürdü.

Son olarak 2017 yılında ‘ Horasan’dan Çorum’a Kürt Alevi Ezgileri’ albüm çalışmasını çıkardı.

Diğer Bilet Noktaları

BİLETİNİ AL

İzleyici Gözüyle

Zaman

16 Aralık 2023 Cumartesi 19:00

Etkinlik Yeri

NHKM - İzmir

Anafartalar Caddesi No: 20 OS-KA Pasajı 35250 Konak - İzmir
0530 132 18 40 • (0232) 46 444 46

Salon

KONAK HALK SAHNESİ

Bu etkinliği paylaş

Yol Tarifi

Etkinlik bültenine abone olun

Yeni bir etkinliğimizden ya da etkinlik güncellemelerimizden anında haber alın...

Genel Etkinlikler Hepsi

Yer Hepsi

Düzenleyen Hepsi