Çocuk Bilim Atölyeleri
Astrofizik Atölyesi

Neden her şeyimiz ile evrenin bir parçasıyız?

Uzay-zaman dokusu nedir?

En uzak mesafeler nasıl katedilebilir?

Evrende yalnız mıyız?


Eğitmen:
Doç. Dr. Emir Haliki
Başlangıç Tarihi: 16 Ekim 2021 Cumartesi
Periyod: Her Cumartesi / Saat 13.00 – 15.00 arası
Yaş Aralığı: 14 – 17 Yaş

Katılım Ücreti: 400 tl


Astrofizik-Astrobiyoloji Söyleşileri etkinliğinde 14-17 yaş grubundaki gençler, bilim insanları tarafından yapılacak olan gök cisimleri, kozmoloji, uzay-zaman dokusu ve evrende yalnız olup olmadığımız gibi konular üzerine interaktif sunumlara katılacaklardır. 

Dört hafta sürecek olan bu seri sonunda katılan gençlerin evrenin işleyişi ve içerisindeki yerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.

Program

1. Hafta: Evrende Enerji ve Güç

Enerji-güç kavramlarının tüm detayları ve kendi vücudumuzdan en büyük kuasarlara kadar evrenin güç ölçeği hakkında interaktif bir sunum yapılacaktır.

2. Hafta: Zaman yolculuğu mümkün müdür?

Zamanın akışının ne anlam ifade ettiği, geleceğe giderken Dünya’ya göre nasıl daha hızlı davranabileceğimiz ve geçmişe gitmenin pratikteki olanaksızlığı hakkında interaktif bir sunum yapılacaktır.

3. Hafta: Yıldızlararası mesafelerde uzay yolculukları

Uzay-zaman dokusunun özellikleri, yıldızlararası mesafelerin ne gibi yollarla katedilebileceği ve uygarlığımızın teknolojik olarak bunlara ne kadar yatkın olabildiği hakkında interaktif bir sunum yapılacaktır.

4. Hafta: Dünya dışı akıllı yaşam arayışımız

Dünya’daki akıllı yaşamın oluşumu, Fermi paradoksu, diğer olası akıllı uygarlıkları neden bulamadığımız ve evrende yalnız olup olmadığımızın nasıl araştırıldığı hakkında interaktif bir sunum yapılacaktır.

 

ÇOCUK ATÖLYELERİ BAŞVURU FORMU

  • Başında sıfır kullanmadan girin
  • GG eğik çizgi AA eğik çizgi YYYY

Bir Öneri

Aralık’ta Her Salı: Sokrates’in Savunması